Logo OOW

Okręgowy Ośrodek Wychowawczy

ŚLADY PAMIĘCI – 79 LAT TEMU OTWARTO BRAMY OBOZU KONCENTRACYJNEGO AUSCHWITZ-BIRKENAU

🟥 ŚLADY PAMIĘCI – 79 LAT TEMU OTWARTO BRAMY OBOZU KONCENTRACYJNEGO AUSCHWITZ-BIRKENAU
W dniu  – 🗓️ 27 stycznia obchodzimy 79. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau🎗️❤️‍🩹. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Podopieczni Okręgowego Ośrodka Wychowawczego wraz z opiekunami oddali hołd ofiarom, będąc w tym miejscu🙏💔🎗️
↗️ Wchodząc na ten historyczny teren, przenosimy się w mroczną przeszłość, gdzie ludzka tragedia osiągnęła apogeum. To nie jest zwykła wycieczka, ale spotkanie z historią, która porusza i każe zastanowić się nad okrucieństwem, jakie może zgotować człowiek człowiekowi.
↗️ Dla naszych nieletnich to nie tylko lekcja historii, ale także głęboka refleksja nad naturą człowieczeństwa. Zetknięcie się z miejscem, gdzie dokonano ludobójstwa, uświadomiło im skalę cierpienia💔. Głód, eksperymenty medyczne, terror, nadludzka praca, choroby, egzekucje, komory gazowe, cyklon B – tego wszystkiego doświadczali przywożeni tutaj Polacy, Żydzi, Romowie oraz przedstawiciele innych nacji.
Wartości, jakie nieletni wynieśli z tej wizyty, to przede wszystkim szacunek dla ludzkiego życia🫶, determinacja w przeciwdziałaniu nienawiści oraz docenianie wspólnej ludzkiej godności.
↗️ Chociaż to doświadczenie nie było przyjemną atrakcją turystyczną, to bez wątpienia była lekcją empatii, solidarności i zobowiązania do budowania lepszego, bardziej zrozumiałego świata🤝.
Po opuszczeniu Muzeum Auschwitz-Birkenau, nasi nieletni odczuli, jak ważne jest przekazywanie historii i jak mocno może ona kształtować nasze spojrzenie na świat.
❤️‍🩹 💬„Niech obcowanie z horrorem Holokaustu wydobędzie z naszych serc światło miłości i współczucia. Niech to światło przebije się przez ciemność nienawiści. Niech czas pogrzebie nienawiść i wrogość, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył”.❤️‍🩹🙏🎗️

Kontakt

Okręgowy Ośrodek Wychowawczy
w Pszczynie Łące
Łąka
ul. Zdrojowa 64
43-200 Pszczyna
dyrektor: Maciej Paź
Skip to content