Logo OOW

Okręgowy Ośrodek Wychowawczy

Wiosna to doskonały czas na sadzenie nowych kwiatów i krzewów

🌞🌹Wiosna to doskonały czas na sadzenie nowych kwiatów i krzewów, które zdobią nasz ośrodek przez cały sezon.
Dbanie o ogród w wymiarze pedagogicznym może być nie tylko działaniem mającym na celu utrzymanie estetyki i funkcjonalności przestrzeni, ale również stanowi doskonałą okazję do nauki i rozwoju dla naszych podopiecznych. Oto kilka sposobów, w jaki dbanie o ogród może mieć wymiar pedagogiczny:🌺🍁
1. **Edukacja przyrodnicza**: Ogród może być miejscem, gdzie nieletni uczą się o roślinach, ich życiu, potrzebach i cyklach wzrostu. Mogą obserwować proces kiełkowania, wzrostu i dojrzewania roślin, co pozwala im zrozumieć zasady przyrody.🌱🌲
2. **Zdrowe odżywianie**: Ogród warzywny może być doskonałym narzędziem do nauczania nieletnich o zdrowym odżywianiu. Mogą one zaangażować się w uprawę własnych warzyw, ucząc się o znaczeniu świeżych produktów i roli, jaką odgrywają w ich codziennej diecie.
🍚🐟👨‍🍳
3. **Odpowiedzialność i samodzielność**: Dbanie o ogród wymaga regularnej opieki i zaangażowania. Podopieczni uczą się odpowiedzialności za inne istoty oraz samodzielności w wykonywaniu zadań takich jak podlewanie, odchwaszczanie czy nawożenie.
4. **Zrównoważony rozwój**: Poprzez budowanie i dbanie o ogród nieletni uczą się o zrównoważonym rozwoju i ekologii. Mogą uczyć się o cyklu życia roślin, recyklingu, oszczędzaniu wody i innych praktykach proekologicznych.
5. **Rozwój sensoryczny**: Ogród może być miejscem do odkrywania i rozwijania zmysłów. Podopieczni mogą dotykać, wąchać, smakować i słuchać różnych elementów przyrodniczych, co wspiera rozwój sensoryczny.
6. **Kreatywność i eksperymentowanie**: Dbanie o ogród daje podopiecznym OOW możliwość eksperymentowania z różnymi technikami uprawy, kompozycjami roślin i aranżacją przestrzeni, co rozwija ich kreatywność i umiejętności problemowe.
Podsumowując, dbanie o ogród w wymiarze pedagogicznym to nie tylko pielęgnacja roślin, ale także okazja do nauki, eksploracji i rozwoju dla dzieci, wspierająca ich zrozumienie i szacunek dla przyrody.
Tak pięknie wygląda teraz wejście do naszego ośrodka ❤️

Kontakt

Okręgowy Ośrodek Wychowawczy
w Pszczynie Łące
Łąka
ul. Zdrojowa 64
43-200 Pszczyna
dyrektor: Maciej Paź
Skip to content